سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 05
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۱
سیاستگذار ارزی در تلاش است تا در وهله اول شدت نوسانات بازار را کاهش دهد و پس از آن اقدام به کاهش نرخ کند. البته سناریوی دیگری نیز که فعالان بازار از آن یاد می‌کنند تغییر بازه نوسان قیمت اسکناس‌های خارجی است.
کد خبر: ۶۷۲۰۶

تیتر۲۰- برخی از کارشناسان ارزی هدف اول بازارساز را کنترل نوسانات در سطوح قیمتی حال حاضر می‌دانند. به عقیده این افراد با توجه به ریسک‌های جدید سیاستگذار ارزی در تلاش است تا در وهله اول شدت نوسانات بازار را کاهش دهد و پس از آن اقدام به کاهش نرخ کند. البته سناریوی دیگری نیز که فعالان بازار از آن یاد می‌کنند تغییر بازه نوسان قیمت اسکناس‌های خارجی است. این افراد بر این باورند که بازارساز تعدیل نرخ‌ها را پذیرفته و سطوح قیمتی حال حاضر رنج جدید است.

این افراد چشم‌انداز تلاش برای کاهش نرخ مجدد را کمرنگ می‌دانند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار عصر روز گذشته بدون تغییر نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 53 هزار و 800 تومان ثبت شد. گفتنی است که همزمان با ایست نرخ دلار در روز دوشنبه، از شدت نوسانات قیمت سکه نیز کاسته شد و هر قطعه از این فلز گران‌بها با رشد قیمت اندک 15 هزار تومانی در رقم 31 میلیون و 900 هزار تومان معامله شد.

دلار ایستاد، بازار حرکت کرد

دیروز دوشنبه 2 بهمن ماه روند کلی بازار ارز غیر‌رسمی تهران افزایشی بود، اما نرخ دلار برخلاف این جریان، رشد نکرد. هر برگ اسکناس دلار آزاد که در بازار روز یکشنبه در رقم 53 هزار و 800 تومان به فعالیت خود پایان بخشیده بود در صبح روز گذشته فعالیت خود را با افت قیمتی 300 تومانی آغاز کرد. کاهش دمای نرخ دلار در صبح دیروز تا رقم 53 هزار و 450 تومان نیز ادامه داشت، اما با نزدیک شدن بازار به ساعات میانی خود روند تغییر کرد و نرخ افزایشی شد. در نهایت هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی دیروز با جبران افت قیمت صبحگاهی خود در نرخ روز یکشنبه یعنی رقم 53 هزار و 800 تومان به نوسان روزانه خود پایان بخشید.

اما این در حالی است که برخلاف روند دلار، قیمت دیگر ارز‌های شاخص بازار نظیر یورو و پوند افزایشی بود. هر برگ اسکناس یورو در عصر روز گذشته با حدود 400 تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 58 هزار و 900 تومان معامله شد. پوند نیز با رشد قیمتی 500 تومانی در رقم 68 هزار و 800 تومان به فروش رسید.

مسیریابی سکه از دلار

روز گذشته بازار سکه و طلا از مسیریابی دلار پیروی کرد. نرخ قطعات مختلف سکه طلا در بازار روز گذشته نسبت به نرخ روز یکشنبه تغییر چشمگیری نداشت. نیم و ربع سکه بدون هیچ تغییری در ارقام 17 میلیون و 950 و 10 میلیون و950 هزار تومان معامله شدند. سکه طلا طرح جدید نیز با رشد قیمتی 15 هزار تومانی در رقم 31میلیون و 900هزار تومان به فروش رسید.

آگهی دومین جلسه حراج حضوری شمش طلای استاندارد

روز گذشته آگهی دومین جلسه حراج حضوری شمش طلای استاندارد در مرکز مبادله ارز و طلای ایران منتشر شد. به گزارش مدیریت ارتباطات مرکز مبادله ایران، بر اساس شیوه‌نامه نحوه برگزاری حراج حضوری شمش طلای استاندارد در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مورخ ۲بهمن‌ماه۱۴۰۲، دومین جلسه حراج شمش طلای استاندارد در روز چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه۱۴۰۲، انجام خواهد گرفت. زمان جلسه حراج از ساعت ۱۲ تا ۱۶ است و وجه‌الضمان مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال (350 میلیون تومان) به ازای هر قطعه شمش طلای استاندارد است. متقاضی خرید می‌تواند تا ساعت۱۶ روز سه‌شنبه ۳بهمن ماه۱۴۰۲ مبلغ وجه‌الضمان را پرداخت کند. مبلغ وجه الضمان باید نزد بانک ملی ایران، شعبه بانک کارگشایی مرکز و به شماره حساب مرکز مبادله ارز و طلای ایران پرداخت شود./دنیای اقتصاد

ارسال نظرات
موضوعات روز