پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 25
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۲۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸
افزایش مقاومت بدن در برابر گرما با ورزش بر اساس سناریوهای مختلف آب‌وهوایی تایید شده است
کد خبر: ۶۴۲۱۱

تیتر۲۰- تغییرات آب وهوایی باعث موج‌های گرمای طولانی‌تر، مکرر و شدیدتر می‌شود و مهم است که از علائم و نشانه‌های بیماری مرتبط با گرما آگاه باشید و در صورت شروع احساس ناخوشی، اقدامات لازم را برای خنک شدن انجام دهید.

با ادامه افزایش دمای جهانی، یافتن راه‌هایی برای سازگاری و مقابله با گرما اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند. تغییرات آب‌وهوایی، شیوع بالای بیماری‌های مزمن و سطوح هشداردهنده عدم فعالیت بدنی، سه چالش اصلی ما در قرن بیست و یکم هستند و افزایش فرکانس، مدت و شدت امواج گرما یکی از نشانه‌های غیرقابل انکار تغییرات آب‌وهوایی است. بر اساس سناریوهای مختلف آب‌وهوایی، تا پایان قرن، بین نیم تا سه چهارم جمعیت جهان بیش از ۲۰ روز در سال در معرض گرمای کشنده قرار خواهند گرفت.

تأثیرات آتی رویدادهای گرمای شدید به میزان تغییرات آب‌وهوایی همچنین به توانایی ما برای انطباق با آن با کمتر شدن حساسیت و آسیب‌پذیری نسبت به گرما و در نتیجه انعطاف‌پذیری بیشتر بستگی دارد. محققان علم فعالیت بدنی و فیزیولوژی محیطی در حال ارزیابی این مورد هستند که که چگونه اتخاذ یک سبک زندگی فعال می‌تواند ما را برای مقابله با افزایش دمای جهانی مجهزتر کند.

هنگامی که بدن در معرض گرما قرار می‌گیرد، چندین واکنش را برای دفع آن به کار می‌گیرد. اولین مورد به تصمیمات رفتاری ما برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آن مانند جستجوی یک مکان خنک، روشن کردن یک فن یا کاهش فعالیت بدنی بستگی دارد همچنین، مغز پاسخ‌های فیزیولوژیکی را فعال می‌کند که خارج از کنترل ما هستند. رگ‌های خونی در پوست برای افزایش جریان خون گشاد می‌شوند و غدد عرق فعالیت خود را برای دفع بیشتر عرق افزایش می‌دهند.

بنابراین جای تعجب نیست که هر عاملی که بر این پاسخ‌ها تأثیر می‌گذارد، می‌تواند توانایی بدن برای واکنش مناسب به قرار گرفتن در معرض گرما را تغییر دهد.

اگرچه گرما همه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما شواهد نشان می‌دهد که گروه‌های خاصی از افراد نسبت به آن حساس‌تر هستند و آسیب‌پذیری آنان را افزایش می‌دهد.

تعدادی از عوامل فردی ازجمله سن، مشکلات سلامتی زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع ۲، استفاده از برخی داروها، اضافه وزن یا چاقی، عملکرد پایین و توانایی‌های شناختی و تناسب اندام قلبی تنفسی همگی با کاهش تحمل گرما و خطر بیشتر ابتلا به مشکلات سلامتی مرتبط با گرما مرتبط هستند. این در ارقام بهداشت عمومی منعکس شده است زیرا این عوامل با افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ در طول یک رویداد گرمای شدید مرتبط هستند.

جالب توجه است که از میان بسیاری از عوامل خطر برای ایجاد مشکلات سلامتی مرتبط با گرما، می‌توان با اتخاذ یک سبک زندگی سالم و فعال از چندین مورد جلوگیری کرد. در واقع، انجام فعالیت بدنی منظم در زندگی می‌تواند به معنای مجهز بودن بهتر برای مقابله با افزایش دمای جهانی باشد.

با ایجاد سازگاری فیزیولوژیکی که ظرفیت دفع گرما (افزایش تولید عرق) و پتانسیل فیزیولوژیکی بدن (افزایش ذخیره قلبی عروقی) را افزایش می‌دهد، در نتیجه تحمل گرما افزایش می‌یابد و به پاسخگویی به نیازهای افزایش یافته روی سیستم قلبی عروقی در هنگام استرس گرمایی کمک می‌کند؛ بنابراین فعالیت بدنی می‌تواند سهم مهمی در توانایی ما برای سازگاری با افزایش دمای جهانی داشته باشد و انعطاف‌پذیری فردی و اجتماعی ما را افزایش دهد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که تعدادی از عوامل خطر ازجمله برخی اختلالات سلامت روان، وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین و دسترسی محدود به مکان‌های خنک یا دارای تهویه مطبوع به طور مستقیم توسط یک سبک زندگی سالم و فعال قابل تغییر نیستند همچنین به خوبی ثابت شده است، افرادی که طی دوره گرما فعالیت بدنی شدید تا متوسط دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات بهداشتی مرتبط با گرما هستند.

حال سوال این است که آیا نسل بعدی به اندازه کافی برای مقابله با این چالش مجهز است. در کانادا، شیوع چاقی در بین نوجوانان پنج تا ۱۷ ساله در ۳۰ سال گذشته تقریباً سه برابر شده است. در حال حاضر، بیش از ۹ نفر از هر ۱۰ جوان، دستورالعمل‌های ورزش کانادا را رعایت نمی‌کنند و در سراسر جهان هم همین‌طور است.

چنین روندهایی نشان می‌دهد که جوانان امروزی ممکن است کمتر گرما را تحمل کنند، در حالی که به‌طور فزاینده‌ای در معرض گرما قرار می‌گیرند و از نظر بهداشت عمومی، این موضوع نگران‌کننده است. حفظ فعالیت بدنی منظم و تناسب اندام کافی در زندگی می‌تواند جوانان را برای رویارویی با این چالش‌ها مجهزتر کند.

توجه به این نکته مهم است که فعالیت بدنی به تنهایی ممکن است برای محافظت از ما در برابر اثرات گرمای شدید کافی نباشد همچنین مهم است که هیدراته بمانید، لباس مناسب بپوشید و از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید در گرمترین ساعات روز اجتناب کنید./ایسنا

ارسال نظرات
موضوعات روز