پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 25
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۶
عضو انجمن فولاد گفت: اعلام خطر می‌کنیم که اگر شیوه فعلی برخورد و سیاست گذاری با صنعت فولاد ادامه یابد، به زودی این صنعت به وضعیت صنعت خودرو دچار می شود.
کد خبر: ۶۷۴۲۶

تیتر۲۰- بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران امروز در نشست خبری با ارائه آماری از میزان تولید فولاد، گفت: تولید محصولات و مقاطع طویل فولادی در ۱۰ ماهه ۱۴۰۲ به میزان ۱۰ میلیون ۶۲۹ هزار تن بوده که ۰/۷ درصد کاهش نسبت به سال گذشته داشته است.

وی افزود: تولید محصولات تخت زنجیره فولاد ۷ میلیون و ۵۸۶ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰/۱ درصد افزایش داشته است.

سبحانی ادامه داد: محصولات نیمه‌نهایی مانند شمش که به اشتباه نیمه‌خام گفته می‌شود، در ۱۰ ماهه ابتدایی امسال ۲۷ میلیون و ۹۷ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته ۵ درصد رشد داشته است. تولید آهن‌اسفنجی نیز ۳۰ میلیون و ۲۴ هزار تن با ۹ درصد افزایش و گندله نیز ۷/۷ درصد افزایش تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تصریح کرد: باید به جای افزایش کمیت به سمت افزایش کیفیت و تولید فولادهای کیفی برویم.

رشد صنعت فولاد در حال کاهش است

بهادر احرامیان، عضو هیأت مدیره انجمن فولاد نیز در این نشست با بیان اینکه رشد فولاد در بخش‌های اصلی کاهش پیدا کرده است، گفت: این درحالی است که ایران همیشه جایگاه قابل توجهی در این میان داشته است و با رفع موانع از تولید، امکان ارتقای جهانی رتبه فولاد کشور مهیا است.

وی افزود: امروز در مقایسه با سال گذشته رشد فولاد ما تنها ۵ درصد بوده است. پوشش ظرفیت فولاد کشور از ۶۳ درصد کمتر شده است و رشد صنعت فولاد در حال کاهش است که عوامل مختلفی از قبیل زیرساخت‌ها از قبیل برق و گاز در این میان تأثیرگذار هستند.

سبحانی همچنین در خصوص اینکه وزارت نیرو پیشنهاد می‌کند که فولادی‌ها برای تأمین انرژی‌های مورد نیاز، خود، اقدام به ساخت نیروگاه کنند، متذکر شد که ما فولادساز هستیم و باید فولاد تولید کنیم نه برق! ضمن اینکه با توجه به زمان‌بر بودن ساخت یک نیروگاه تا وارد مدار تولید شدن آن، چند سال بایستی کار خود را رها کنیم تا نیروگاه بسازیم؟

صنعت فولاد را به سرنوشت صنعت خودرو دچار نکنید

در ادامه احسان دشتیانه، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در این نشست اظهار کرد: متأسفانه امروز صنعت فولاد مبدل به جایی شده است که راحت به آن حمله می‌کنند در حالی‌که صنعت فولاد مسیر را اشتباه نرفته است.

وی گفت: مشکل برق و گاز را به گردن صنعت فولاد می‌اندازند در حالی‌که صنعت فولاد تنها ۵ درصد از انرژی برق را مصرف می‌کند.

عضو انجمن فولاد ادامه داد: در شرایطی که ما تحریم هستیم و مازاد تولید داریم، وضع عوارض صادراتی و دریافت علی‌الحساب مالیات برای صنعت فولاد بسیار تأسف بار است و نیازمند رسیدگی از جانب ریاست جمهوری است؛ این درحالی است که وزارت اقتصاد و صمت تا حدودی از صنعت فولاد حمایت می‌کنند.

وی گفت: گرانی‌ها و تورم مسکن و خودرو و لوازم خانگی نیز گاهاً به گردن صنعت فولاد انداخته می‌شود در صورتی‌که سهم صنعت فولاد در قیمت تمام شده این صنایع حدود ۵ درصد است و این موضوع یک بحث انحرافی است. ما اعلام خطر می‌کنیم اگر این شیوه برخورد و سیاست گذاری با صنعت فولاد ادامه پیدا کند، به زودی این صنعت نیز به وضعیت صنعت خودرو دچار می‌شود.

امین ابراهیمی عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز در این نشست اظهار کرد: صنعت فولاد امروز به ظرفیتی نزدیک ۴۵ میلیون تن رسیده و تحریم‌ها ما را در خیلی از حوزه‌ها خودکفا کرده است ولی به دلیل مشکلات زیرساختی تولید کشور خیلی کمتر از این رقم است.

وی افزود: ۱۶ درصد بازار سرمایه را صنعت فولاد و معدن تشکیل می‌دهد؛ حدود ۱۵۰ همت سود شرکت‌های این حوزه در بازار سرمایه است. صنعت فولاد در حوزه صادرات تقریباً سالیانه نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار پتانسیل ارزآوری دارد و رشد بسیار خوبی در این حوزه داشتیم؛ فولاد خوزستان به تنهایی به ۳۸ کشور صادرات دارد.

این عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، عمده مشکلات صادرات فولاد را وضع عوارض‌های صادراتی، سیاست‌های چندگانه در حوزه نرخ ارز، کف عرضه در بورس کالا و پراکندگی گسترده‌ای که در شرکت‌های فولادی دانست./مهر

ارسال نظرات
موضوعات روز