يکشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 21
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۴
معاون تعاون وزارت کار گفت: حدود ۱۳ همت خط اعتباری ویژه تعاونی‌ها در بانک توسعه‎‌ تعاون اختصاص یافت که ۸ همت آن مربوط به پرداختی‌های امسال بوده که ۲ همت آن مربوط‌به توسعه مسکن کارگری است.
کد خبر: ۷۰۱۳۱

تیتر۲۰- امروز یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ نشست خبری معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل این معاونت برگزار شد. حامد ویس کرمی، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ابتدای نشست در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی ایران، اقتصاد سه بخش دارد که تعاون رکن دوم اقتصاد را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: تعاون به معنای وسیع و گسترده‌تر از یک شرکت، بلکه گستردگی آن کل کشور را در بر می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تکنولوژی تعاون یک نوآوری اجتماعی و یک راه‌حل و پاسخ اساسی و بنیادین به نیازهای اجتماعی و اقتصادی کشور است و توسعه آن امری انکارناپذیری است، ادامه داد: در این بخش به دنبال مدیریت از سوی مردم هستیم. در این بسته باید به ۴ اصل مالکیت، مدیریت، عاملیت و نظارت توجه شود.

ویس کرمی با اشاره به مزایای تعاون عنوان کرد: یکی از حسن‌های این بخش تجمیع دارایی‌های خرد مردم و هدایت آن در مسیر تولید است. عدالت در توزیع منابع مالی دولتی برای مردم و مولدسازی آن از دیگر مزایای این بخش است. جلوگیری از انباشت ثروت، کاهش هزینه‌های تولید، کاهش ریسک در فعالیت‌های اقتصادی، کاهش هزینه‌های تصدیگری دولت و… از دیگر مزایایی است که می‌توان به آنها اشاره کرد.

رشد بخش تعاون در دولت سیزدهم

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه سخنان خود به اقدامات ۳ سال اخیر این بخش در دولت سیزدهم پرداخت و گفت: در حال حاضر ۱۱۴ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد که ۲ هزار و ۷۰۰ عضو دارند.

وی اضافه کرد: ۲۱ درصد کل اعضای تعاونی‌ها بانوان هستند که این نشان می‌دهد تعاونی بستر مناسبی برای فعالیت اقتصادی و اجتماعی بانوان است.

این مسؤول دولتی با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون فرصت شغلی در بستر این تعاونی‌ها ایجاد شده است، اظهار کرد: مجموع سرمایه گذاری ۳۳۹ هزار میلیارد تومان (همت) تا امروز است.

وی اعلام کرد: ۵۴ درصد تعاونی‌های کشور تولیدی است.

ویس کرمی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم ادامه داد: در طول فعالیت دولت سیزدهم تا امروز بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ تعاونی تشکیل شده که رشد ۶.۴ درصدی نسبت به دولت قبل را نشان می‌دهد. همچنین ۱۷۳ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شده که رشد ۷.۸ درصدی نسبت به دولت قبل داشتیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در این دولت ۲۰۶ هزار عضو به تعاونی‌ها اضافه شده که از نظر افزایش تعداد اعضا با رشد ۸.۶ درصدی نسبت به دولت قبل مواجه بودیم. یکی از موارد مهم در این دولت ایجاد ۱۴۰۰ شرکت تعاونی در حوزه روستاها است که به ایجاد اشتغال برای ۱۶۳۰ منجر شده است.

گفتنی است؛ در مدت ۳ سال اخیر ۱۲۳۰ تعاونی در حوزه بانوان تشکیل شد که برای ۱۹ هزار و ۵۰ نفر اشتغال ایجاد کرد. تعداد تعاونی‌های بانوان با یک رشد قابل توجه ۲۲ درصدی مواجه بوده است.

ویس کرمی خاطرنشان کرد: در طول عمر فعالیت دولت سیزدهم ۱,۱۲۴ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی با نرخ قرض‌الحسنه به ۹۶۰ تعاونی روستایی پرداخت شد.

معاون تعاون وزارت کار با اشاره به تسهیلات پرداخت شده در تمام حوزه‌ها به ویژه تولید گفت: ۸۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع داخلی بانک‌ها پرداخت شد.

وی تصریح کرد: حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان خط اعتباری ویژه تعاونی‌ها در بانک توسعه تعاون اختصاص یافت که ۸ همت آن مربوط به پرداختی‌های امسال است.

وی اعلام کرد: برای نخستین بار ۲ همت به توسعه مسکن کارگری اختصاص یافته که در حال پیگیری و انجام است.

حجم صادرات محصولات تعاونی‌ها

این مسؤول دولتی با بیان اینکه سرمایه بانک توسعه تعاون رشد ۱۳۸ درصدی داشت، گفت: در دولت سیزدهم میزان سرمایه این بانک از ۲.۶ همت به ۶.۲ همت رسید و ۷۵ درصد قدرت صدور ضمانت نامه رشد داده شد.

معاون تعاون وزارت کار در ادامه نشست به موضوع صادرات تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: رشد ۲۴ درصدی صادرات محصولات تعاونی‌ها در ۳ سال اخیر تجربه شد به طوری که در دولت قبل ۳ هزار و ۱۱۸ میلیون دلار صادرات بخش تعاونی‌ها بود که این عدد در دولت سیزدهم به ۳ هزار و ۸۷۴ میلیون دلار رسید. عمده محصولات صادر شده مربوط به کالاهای کشاورزی، صنایع غذایی، پوشاک، پتروشیمی و مصالح ساختمانی بود.

وی چین، روسیه، امارات، عراق و امارات را مقصد نهایی محصولات صادر شده از ایران اعلام کرد.

برنامه‌های تدوین شده امسال بخش تعاون

ویس کرمی با بیان اینکه ۷۴۷ تعاونی مسکن در سطح کشور فعالیت دارد، گفت: ۳۵۵ تعاونی در حوزه نهضت ملی مسکن فعال بوده که بیش از ۷۴ هزار عضو در این بخش ساماندهی شده‌اند.

این مسؤول دولتی درباره برنامه‌های امسال بخش تعاون به واگذاری بنگاه‌های دولتی اشاره و عنوان کرد: این امر آغاز شده و اولین واگذاری در حال انجام است.

وی ادامه داد: برنامه دیگری که در این حوزه تدوین شد و در دست پیگیری است تشکیل تعاونی‌های نیروگاهی است که هم به‌وسیله انرژی‌های تجدیدپذیر و هم در بخش انرژی‌های غیر تجدیدپذیر در دست اجرا است. هدف جهش تولید برق، کاهش ناترازی ۱۴ هزار مگاواتی برق و جلوگیری از قطع برق صنایع با ایجاد مزارع نیروگاهی است.

وی به برنامه سوم پرداخت و تصریح کرد: مساله دیگر توجه به اقتصاد دریا پایه است. در این بخش به دنبال فرآوری محصولات و ارتقا حمل‌ونقل دریایی در بخش تعاون هستیم. ایجاد شهرک‌های تخصصی بخش تعاون چهارمین برنامه‌ای است که تدوین شده و باید آن را پیگیری کرد. تأسیس نهادهای مالی تعاون، ایجاد و تکمیل زنجیره ارزهای تولید، توسعه تعاونی‌های بانوان و توسعه تعاونی‌های پلتفرمی از دیگر برنامه‌های تدوین شده برای سال جاری محسوب می‌شود.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: یکی از اقدامات قابل تقدیر، تدوین برنامه ۱۰ ساله در حوزه سهم تعاون در اقتصاد بوده که بعد از ۱۴ سال مقدمات سهم تعاونی‌ها در اقتصاد مهیا شد./مهر 

ارسال نظرات
موضوعات روز