پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۰۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۱
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
کد خبر: ۶۴۳۳۱

تیتر۲۰- بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز مرداد ماه مانند آنچه در روزهای گذشته بیشتر به چشم خورد، دچار ریزش 18‌هزار واحدی در شاخص کل شد. بازار سهام گام به گام کاهش ارتفاع می‌دهد و در روز سه‌‌‌شنبه با افت 93/ 0 درصدی شاخص کل در ستون یک میلیون و 938‌هزار آرام گرفت. نماگر هم‌‌‌وزن نیز به‌همین ترتیب با تغییر منفی 63/ 1 درصدی همراه شد. روز گذشته در حدود 630 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس و فرابورس خارج شد و در مجموع بازار 5‌هزار و 929میلیارد تومان خروج پول حقیقی در مرداد ماه صورت گرفت. ارزش معاملات خرد نیز روز قبل به 1925میلیارد تومان رسید.

بازدهی ماهانه منفی 26/ 2شاخص کل حکایت از اوضاع نابسامان بورس کنونی دارد. به نظر می‌رسد برای کوتاه‌مدت میل و توان تغییر وجود ندارد و بازار در همین ریل حرکت می‌کند.

بازار سکه

سکه در گام اول

هم‌‌‌قدم با تغییرات نرخ ارز در بازارهای داخلی، روز سه‌‌‌شنبه برای بازار طلا و سکه مثبت و با بهای افزایشی به اتمام رسید. به این ترتیب بها برای هر قطعه سکه امامی در 27 میلیون و 950‌هزار تومان ایستاد که نسبت به‌روز گذشته حدود 300‌هزار تومان رشد قیمتی محسوب می‌شود.

سکه در آخرین روز ماه مرداد توانست در مرز کانال‌شکنی حرکت کند و به بازدهی ماهانه مثبت 19/ 2‌درصد برسد. در ماهی که گذشت سکه در حالت رکودی قرار گرفت چرا که به سبب آغاز ماه محرم، تقاضا به طور قابل‌توجهی کاسته شد و منجر به آن شد که هیجانات اخبار نتواند شوک‌‌‌های قیمتی در بازار سکه ایجاد کند.

با وجود این در صورت تثبیت دلار در مسیر صعودی و در کنار افزایش تقاضا به سبب پایان ماه صفر، این بازار توان رشد خود را پیدا می‌کند. تا آن زمان وضعیت فعلی بازار به همراه نوسانات در بازه محدود باقی می‌‌‌ماند.

پس از دو هفته سرشار از ریزش‌‌‌های بزرگ و کوچک در بازار طلای جهانی، مبادلات تجاری روز سه‌‌‌شنبه برای فلز زرد گرانبها رشد به ارمغان آورد. به‌طوری‌که بهای هر اونس طلا تا 1904 دلار بالا رفت و  از مرز حمایتی 1900 دلار عبور کرد اما تا ساعت 19:30 به وقت تهران دوباره به 1899 دلار بازگشت.

فلز زرد پس از افت شاخص دلار بعد از دو ماه اندکی نفس راحت کشید و توانست قیمت را افزایش دهد. با وجود این از آنجا که تورم بالای ایالات متحده و پافشاری سیاستگذاران بر کنترل آن منجر به افزایش احتمال نرخ بهره می‌شود، چشم‌انداز بلندمدت طلا به عنوان دارایی بدون بازده در خطر قرار گرفته است. علاوه بر آن، پیش‌بینی نرخ بهره بالاتر مانع جدی بر سر راه صعود بها نیز تلقی می‌شود و در حال حاضر بازار در انتظار نتیجه جلسه آتی فدرال رزرو است.

بازار اوراق مسکن

تسه 90‌ هزار تومانی

اوراق تسهیلات بانک مسکن که در فرابورس مورد معامله قرار می‌گیرد روز سه‌شنبه عمدتا با افت قیمت همراه بودند. در این میان نیز اوراق تسهیلات مسکن بهمن 1400 که با نماد تسه 0011 مورد داد و ستد قرار می‌گیرد، روز گذشته با افزایش 57/ 3 درصدی معادل بیش از 3‌هزار و 100 تومان رشد از مرز مقاومتی 90‌هزار تومان عبور کرد و در قیمت پایانی 91‌هزار و 989 تومان به کار خود پایان داد.

اوراق یاد‌شده ماه گذشته را برای دومین ماه متوالی با عملکرد مثبت و معادل مثبت 25/ 3‌درصد به ثبت رساند. به گفته برخی از کارشناسان این حوزه اغلب سیاست‌‌‌ها و ریل‌‌‌گذاری‌‌‌های دولت سیزدهم تاکنون به علت چالش‌‌‌های موجود در این حوزه‌، زمینه تغییر قابل‌توجه در حوزه مسکن را رقم نزده است. حال با توجه به بهره‌برداری مسکن ملی در برخی مناطق، توسعه ساخت‌وساز و تغذیه تقاضای بازار مسکن همچنان جای کار دارد.

بازار نفت

یک قدم به سمت عقب

بهای نفت خام که در ماه‌‌‌ گذشته به سبب حمایت صورت گرفته از سمت تولیدکنندگان در قله و نزدیکی آن مستقر شده بود، در مبادلات روز سه‌شنبه حدود 5/ 0‌درصد عقب‌نشینی کرد. به طوری که بها به ازای هر بشکه نفت خام برنت در 83 دلار و 97 سنت قرار گرفت و هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت در قیمت 80دلار و 46سنت مبادله شد. تغییر اندک قیمتی روز گذشته نفت را نگرانی رشد‌یافته از کاهش تقاضای نفت، به دوش کشید و توانست تا میزانی تاثیر کاهش عرضه نفت در بازار را خنثی کند.

اگر‌چه عربستان و روسیه با کاهش داوطلبانه نفت توانسته‌‌‌اند تا حدی بازار را در دست بگیرند، رشد روزافزون ترس از جانب تقاضا به دلایلی همچون عدم‌بازیابی پساکرونایی در چین و افزایش احتمال رشد نرخ بهره در ایالات متحده قدرت طرف عرضه را محدود کرده است. بازار در انتظار سرنخ‌‌‌های بیشتر وضعیت خود را حفظ می‌کند./دنیای اقتصاد

ارسال نظرات
موضوعات روز